Od jakiegoś czasu pracuję z menedżerami w sesjach indywidualnych na opracowanym przeze mnie wzmacniającym modelu „Fundament Lidera”. Korzystają z tego modelu zarówno poczatkujący menedżerowie, jak i bardzo doświadczeni, dla których istotne jest wzmacnianie swojej pozycji liderskiej.
Ponieważ każdy z menedżerów spotyka wielokrotnie:
– trudne sytuacje,
– bardzo duży stres,
– syndrom oszusta,
– wątpliwości co do własnej pozycji,
potrzebujemy czegoś co nas wzmocni, pozwoli stabilnie stać w swojej roli i pewnie podążać ku realizacji nowych projektów. Autorski model „Fundamenty Lidera” podnosi naszą samoświadomość, odkrywa to co w nas najlepsze, najmocniejsze, pozwala być autentycznym i silnym. Minimalizuje syndrom oszusta.
Autentyczność w byciu liderem jest bardzo ważna.
Za prawdziwym liderem ludzie podążają nie dla dodatkowych bonusów i premii, ale dla jego osobowości, autentyczności i bycia sobą prawdziwym w tym przywództwie.
Na czym polega praca w tym modelu i co możesz zrobić samodzielnie?
KOMPETENCJE – a w szczególności specjalizacja.
Odkryj co jest Twoją merytoryczną kartą atutową, w jakim temacie możesz budować swoją specjalizację. Posiadanie nawet wąskiej specjalizacji, ale nieustanie rozwijanej, bardzo wzmacnia nasze poczucie pewności. Nie musimy, jako menedżerowie, wiedzieć wszystkiego. Ale niech będzie obszar, w którym każdemu pomożemy.
👉Jeśli nie masz takiej specjalizacji, zastanów się:
- co cię naprawdę interesuje, jaką wiedzę chciałbyś zgłębić, o czym chciałbyś czytać?
- co jest ludziom potrzebne, co im się przyda, o co mogliby cię pytać, jakie są trendy?
Gdy oznaczysz sobie ten obszar – czytaj, idź na szkolenie, konferencję, zdobywaj aktualną wiedzę.
Dla mnie takim obszarem specjalizacji jest angażujące przywództwo i budowanie zaangażowania w zespole.
WARTOŚCI – odkryj swoje prawdziwe wartości
te z głębi serca, a nie deklaratywne jak „Bóg, honor, ojczyzna” czy „praca, rodzina, zdrowie”. Gdy dotrzesz do tych prawdziwych wartości osobistych, życiowych, zobaczysz o ile życie i zarządzanie może być prostsze. Dostajesz własny drogowskaz lub papierek lakmusowy, który pokazuje czy idziesz w dobrą stronę, czy ta decyzja będzie cię wspierać.
Moje wartości to: radość, wolność, poczucie sensu (wspieranie innych), poczucie spełnienia
Ja sama przy każdej trudnej decyzji podpieram się moimi wartościami, pytając siebie „czy ten projekt przyniesie mi (oprócz przychodów czy prestiżu): radość, poczucie sensu i spełnienie?”. Przestałam angażować się w pomysły, które nie idą w zgodzie z moimi wartościami, choćby propozycja zarobku albo wyjątkowego prestiżu była niezwykle kusząca. Z doświadczenia już wiem, że gdy zapominam o własnych wartościach, zaczynam ciężko chorować.
Również co jakiś czas przechodzę przez proces odświeżenia moich wartości, sprawdzenia co jest w tym momencie życia dla mnie najistotniejsze, bo to się zmienia. Najefektywniej jest pracować nad tym z coachem, który zada czasem trudne pytanie. Ale możesz przejść proces samodzielnie, posługując się moim wsparciem w postaci opisu procesu pobierając plik (do pobrania w pdf)
TALENTY – nasze mocne strony
na ich odkrywaniu i wzmacnianiu powinniśmy się skupiać, zamiast inwestować czas i pieniądze w rozwój słabszych obszarów. Gdy wiesz już jakie są Twoje mocne strony, staraj się wykorzystywać je w większości Twoich zadań i projektów. Jeśli odkrywasz, że w tym co robisz nie używasz swoich talentów, zmień to, zanim dopadnie cię frustracja. Twoja praca nie jest kreatywna? Użyj tej kreatywności i wymyśl jak to zmienić! Przemodeluj to co możesz, dodaj to co chcesz. jeśli tylko możesz „pozbyć” się zadań, w których czujesz się nie komfortowo, nie kompetentnie, w których pracujesz całkiem poza talentami, zrób to. Deleguj, automatyzuj, omijaj.
Jeśli nie wiesz co jest Twoją mocną stroną – kup dostęp do Testu Mocnych Stron i odbierz swój 20stronicowy Raport Mocnych Stron i Raport Lidera
RELACJE
W ankiecie badania zaangażowania i satysfakcji pracowników, stworzonej przez Instytut Gallupa, pada pytanie „Czy w obecnej pracy masz przyjaciela?”
Przyjaciela, lub po prostu zaufaną, bliską osobę. Czy masz w pracy kogoś, kto cię wspiera, komu ufasz, do kogo możesz przyjść ze swoim kłopotem? Kogoś, komu możesz powiedzieć o swoim błędzie? Czy jest ktoś z kim możesz pękać ze śmiechu?
W korporacjach, ale też w mniejszych firmach, często zamiast przyjaźni, wsparcia i współpracy promuje się konkurowanie, promowanie osobiste i wyścig.
Jeśli chcesz być naprawdę świetnym liderem ze znakomitym zespołem, zadbaj o to by w Twoim zespole budować relacje koleżeńskie, by wzmacniać zaufanie między pracownikami. Ludziom będzie dużo lepiej pracować, będą się wzajemnie wspierać zamiast podstawiać nogi.
Wracając do Ciebie
Jeśli masz takie relacje, dbaj o nie. Jeśli nie, rozejrzyj się dokoła, być może jest ktoś z kim chciałbyś mieć lepsze, bliższe, bardziej koleżeńskie relacje. Zainwestuj swój czas w poznanie tej osoby.
Jeśli nie masz przyjaciela w pracy, buduj przyjaźń poza nią. To też jest niezwykle istotne, by był ktoś, kto Cię wspiera. Wiem po sobie, ale i po pracy z menedżerami, że nie dzielimy się trudnościami, jakie przezywamy w pracy. Samodzielnie staramy się rozwikłać trudności, a czasem wystarczyło by o tym porozmawiać z kimś bliskim, by ciężar spadł. Uczmy się korzystania z pomocy innych, uczmy się rozmawiać o problemach. To naprawdę pomaga. Zawód coacha rozwinął się właśnie dlatego, że coach stał się partnerem do rozmowy dla lidera, wsparciem, powiernikiem.
Ja, jako coach jestem twoim partnerem do rozmowy, nieoceniającym, szczerym i dyskretnym.
Chcesz stać się Liderem?
Zarządzać pracownikami, opierając się na budowaniu indywidualnych relacji z ludźmi?
Lider to ktoś, kto na pierwszym miejscu stawia ludzi i koordynuje pracę, wykorzystując ich predyspozycje. Natomiast menedżer skupia się na celu i wyniku do osiągnięcia. Lider motywuje ludzi, wyzwala ich energię i pokazuje im kierunek działań. Menedżer deleguje zadania i kontroluje pracę.
Raczej nikt świadomie nie chce być menedżerem, od którego uciekają ludzie. Ale pewne rzeczy robimy nieświadomie, lub bez wiedzy o konsekwencjach swoich zachowań i słów.
Dlatego przygotowałam dla Ciebie 4-ro miesięczny Program Rozwojowy „Moc Lidera”, który opiera się właśnie na modelu „Fundament Lidera”
Jego celem jest wzmacnianie Ciebie i swojej pozycji liderskiej, abyś z pewnością siebie zarządzał/a zespołem, jednocześnie dbając o siebie. Rozwijamy przywództwo oparte o Twoje mocne strony i talenty.
Sprawdź szczegóły programu
Masz pytania napisz: katarzyna.dabrowska@active-coaching.pl