Autorski model wzmacniania menedżerów “Fundamenty Lidera”

Od jakiegoś czasu pracuję z menedżerami w sesjach indywidualnych na opracowanym przeze mnie wzmacniającym modelu “Fundament Lidera”. Korzystają z tego modelu zarówno poczatkujący menedżerowie, jak i bardzo doświadczeni, dla których istotne jest wzmacnianie swojej pozycji liderskiej.

wzmacnianie swojej pozycji liderskiej

Ponieważ każdy z menedżerów spotyka wielokrotnie:

– trudne sytuacje,

– bardzo duży stres,

– syndrom oszusta,

– wątpliwości co do własnej pozycji,

potrzebujemy czegoś co nas wzmocni, pozwoli stabilnie stać w swojej roli i pewnie podążać ku realizacji nowych projektów. Autorski model “Fundamenty Lidera” podnosi naszą samoświadomość, odkrywa to co w nas najlepsze, najmocniejsze, pozwala być autentycznym i silnym. Minimalizuje syndrom oszusta.

Autentyczność w byciu liderem jest bardzo ważna.

Za prawdziwym liderem ludzie podążają nie dla dodatkowych bonusów i premii, ale dla jego osobowości, autentyczności i bycia sobą prawdziwym w tym przywództwie.

Na czym polega praca w tym modelu i co możesz zrobić samodzielnie?

KOMPETENCJE – a w szczególności specjalizacja.

Odkryj co jest Twoją merytoryczną kartą atutową, w jakim temacie możesz budować swoją specjalizację. Posiadanie nawet wąskiej specjalizacji, ale nieustanie rozwijanej, bardzo wzmacnia nasze poczucie pewności. Nie musimy, jako menedżerowie, wiedzieć wszystkiego. Ale niech będzie obszar, w którym każdemu pomożemy.

👉Jeśli nie masz takiej specjalizacji, zastanów się:

  • co cię naprawdę interesuje, jaką wiedzę chciałbyś zgłębić, o czym chciałbyś czytać?
  • co jest ludziom potrzebne, co im się przyda, o co mogliby cię pytać, jakie są trendy?

Gdy oznaczysz sobie ten obszar – czytaj, idź na szkolenie, konferencję, zdobywaj aktualną wiedzę.

Dla mnie takim obszarem specjalizacji jest angażujące przywództwo i budowanie zaangażowania w zespole.

 

WARTOŚCI – odkryj swoje prawdziwe wartości

te z głębi serca, a nie deklaratywne jak “Bóg, honor, ojczyzna” czy “praca, rodzina, zdrowie”. Gdy dotrzesz do tych prawdziwych wartości osobistych, życiowych, zobaczysz o ile życie i zarządzanie może być prostsze. Dostajesz własny drogowskaz lub papierek lakmusowy, który pokazuje czy idziesz w dobrą stronę, czy ta decyzja będzie cię wspierać.

Moje wartości to: radość, wolność, poczucie sensu (wspieranie innych), poczucie spełnienia

Ja sama przy każdej trudnej decyzji podpieram się moimi wartościami, pytając siebie “czy ten projekt przyniesie mi (oprócz przychodów czy prestiżu): radość, poczucie sensu i spełnienie?”. Przestałam angażować się w pomysły, które nie idą w zgodzie z moimi wartościami, choćby propozycja zarobku albo wyjątkowego prestiżu była niezwykle kusząca. Z doświadczenia już wiem, że gdy zapominam o własnych wartościach, zaczynam ciężko chorować.

Również co jakiś czas przechodzę przez proces odświeżenia moich wartości, sprawdzenia co jest w tym momencie życia dla mnie najistotniejsze, bo to się zmienia. Najefektywniej jest pracować nad tym z coachem, który zada czasem trudne pytanie. Ale możesz przejść proces samodzielnie, posługując się moim wsparciem w postaci opisu procesu pobierając plik (do pobrania w pdf)

 

TALENTY – nasze mocne strony

na ich odkrywaniu i wzmacnianiu powinniśmy się skupiać, zamiast inwestować czas i pieniądze w rozwój słabszych obszarów. Gdy wiesz już jakie są Twoje mocne strony, staraj się wykorzystywać je w większości Twoich zadań i projektów. Jeśli odkrywasz, że w tym co robisz nie używasz swoich talentów, zmień to, zanim dopadnie cię frustracja. Twoja praca nie jest kreatywna? Użyj tej kreatywności i wymyśl jak to zmienić! Przemodeluj to co możesz, dodaj to co chcesz. jeśli tylko możesz “pozbyć” się zadań, w których czujesz się nie komfortowo, nie kompetentnie, w których pracujesz całkiem poza talentami, zrób to. Deleguj, automatyzuj, omijaj.

Jeśli nie wiesz co jest Twoją mocną stroną – kup dostęp do Testu Mocnych Stron i odbierz swój 20stronicowy Raport Mocnych Stron i Raport Lidera

 

RELACJE

W ankiecie badania zaangażowania i satysfakcji pracowników, stworzonej przez Instytut Gallupa, pada pytanie “Czy w obecnej pracy masz przyjaciela?”

Przyjaciela, lub po prostu zaufaną, bliską osobę. Czy masz w pracy kogoś, kto cię wspiera, komu ufasz, do kogo możesz przyjść ze swoim kłopotem? Kogoś, komu możesz powiedzieć o swoim błędzie? Czy jest ktoś z kim możesz pękać ze śmiechu?

W korporacjach, ale też w mniejszych firmach, często zamiast przyjaźni, wsparcia i współpracy promuje się konkurowanie, promowanie osobiste i wyścig.

Jeśli chcesz być naprawdę świetnym liderem ze znakomitym zespołem, zadbaj o to by w Twoim zespole budować relacje koleżeńskie, by wzmacniać zaufanie między pracownikami. Ludziom będzie dużo lepiej pracować, będą się wzajemnie wspierać zamiast podstawiać nogi.

wzmacnianie swojej pozycji liderskiej

Wracając do Ciebie

Jeśli masz takie relacje, dbaj o nie. Jeśli nie, rozejrzyj się dokoła, być może jest ktoś z kim chciałbyś mieć lepsze, bliższe, bardziej koleżeńskie relacje. Zainwestuj swój czas w poznanie tej osoby.

Jeśli nie masz przyjaciela w pracy, buduj przyjaźń poza nią. To też jest niezwykle istotne, by był ktoś, kto Cię wspiera. Wiem po sobie, ale i po pracy z menedżerami, że nie dzielimy się trudnościami, jakie przezywamy w pracy. Samodzielnie staramy się rozwikłać trudności, a czasem wystarczyło by o tym porozmawiać z kimś bliskim, by ciężar spadł. Uczmy się korzystania z pomocy innych, uczmy się rozmawiać o problemach. To naprawdę pomaga. Zawód coacha rozwinął się właśnie dlatego, że coach stał się partnerem do rozmowy dla lidera, wsparciem, powiernikiem.

Ja, jako coach jestem twoim partnerem do rozmowy, nieoceniającym, szczerym i dyskretnym.

Chcesz stać się Liderem?

Zarządzać pracownikami, opierając się na budowaniu indywidualnych relacji z ludźmi?

Lider to ktoś, kto na pierwszym miejscu stawia ludzi i koordynuje pracę, wykorzystując ich predyspozycje. Natomiast menedżer skupia się na celu i wyniku do osiągnięcia. Lider motywuje ludzi, wyzwala ich energię i pokazuje im kierunek działań. Menedżer deleguje zadania i kontroluje pracę.

Raczej nikt świadomie nie chce być menedżerem, od którego uciekają ludzie. Ale pewne rzeczy robimy nieświadomie, lub bez wiedzy o konsekwencjach swoich zachowań i słów.

Dlatego przygotowałam dla Ciebie 4-ro miesięczny Program Rozwojowy „Moc Lidera”, który opiera się właśnie na modelu “Fundament Lidera”

Jego celem jest wzmacnianie Ciebie i swojej pozycji liderskiej, abyś z pewnością siebie zarządzał/a zespołem, jednocześnie dbając o siebie. Rozwijamy przywództwo oparte o Twoje mocne strony i talenty.

Sprawdź szczegóły programu

Masz pytania napisz: katarzyna.dabrowska@active-coaching.pl

Lubisz ten artykuł? - Udostępnij !

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Zostaw komentarz