Cześć! Czy wiesz dokąd biegniesz? Czy wiesz dokąd zmierzasz? I dlaczego? Czy masz czas się nad tym zastanawiać? Warto, choć raz na jakiś czas, zatrzymać się i spojrzeć czy jesteś tu gdzie chcesz być. Czy Twoja praca jest zgodna z Twoimi wartościami. Czy na pewno realizujesz własne cele. Czy jesteś takim menedżerem, jakim chcesz być.
Wcześniej o wartościach pisałam też tu: Wartości życiowe
Na styl zarządzania i sposób pracy wpływają różne zmienne, jedne łatwiejsze do zdefiniowania, inne trudniejsze. To co analizuje się najczęściej w firmach to zestaw pewnych kompetencji (większość korporacji ma modele kompetencyjne dla swoich menedżerów), doświadczenie i wiedza, czasem pewne modele psychologiczne / preferencje osobowościowe. I Tyle.
Nie spotkałam się, żeby w jakiejś firmie analizowano wartości. Zachęcam kiedy tylko mogę, by menedżerowie robili taką analizę dla samego siebie. W czym to może pomóc? W zmniejszeniu frustracji, stresu, uniknięciu chorób a nawet wyleczeniu. W osiągnięciu szczęścia i spełnienia. W lepszym rozumieniu siebie i podejmowaniu świadomych decyzji. W byciu bardziej efektywnym.
Podam Wam kilka przykładów.
1. Paweł, jest menedżerem sprzedaży, wyniki całej firmy są coraz słabsze. Od ponad roku co 2-3 miesiące wypowiada komuś umowę. Sam jest na skraju wypalenia, prawie codziennie mierzy się z bólami głowy. Jest ambitny, nastawiony na cel. Po raz pierwszy robi analizę swoich wartości i odkrywa te najważniejsze dla niego w tym momencie:
– wyzwania/ ambitny cel,
– rozwój
– współpracę zespołową
– bycie liderem / przewodzenie innym (w tym wspieranie)
Dopiero teraz widzi, że częste zwalnianie ludzi stoji w sprzeczności z jego wartościami współpracy oraz bycia wspierającym liderem. Co dalej? Przecież tonie jego wybór, że zwalnia, skoro ludzie nie maja takich wyników jak firma oczekuje. Można oczywiście odejść z firmy i szukać czegoś innego, ale to nie jest moja rekomendacja. Najważniejsza jest świadomość. Kiedy wiesz już jakie Twoje działanie stoi w sprzeczności z Twoimi wartościami powodując w Tobie konflikty i choroby, możesz próbować te działania zmieniać. Co może zrobić Paweł? Może próbować być innym liderem, bardziej w zgodzie z sobą i lepiej lub inaczej wspierać osoby w osiąganiu wyników sprzedażowych. Może spróbować stawiać cele zespołowe i budować system wspierania się wzajemnego członków zespołu. Jeśli już zwalnia, może starać się dawać jak najwięcej wsparcia na koniec. Dzięki dopuszczeniu swoich wartości może działać efektywniej, uzyskać lepsze wyniki zespołu a dla siebie odnaleźć spokój i poczucie kompetencji jako lider.
2. Anka, menedżerka w HR w średniej wielkości firmie. Pracuje tam ponad 7 lat. Od kilku lat pracuje ponad siły, znacznie ponad czas pracy, angażuje się w nowe inicjatywy. Wcale nie jest z tego zadowolona a jednak wciąż bierze więcej i więcej. Jest samodzielną mamą a jednak nadal spędza w pracy lub na pracy wiele godzin. Po analizie wartości okazuje się, że bardzo ważna dla niej jest:
– lojalność
– samodzielność
– bycie docenioną
– bycie mamą
Część z tych wartości tłumaczy duże zaangażowanie Anny w pracę. Jest lojalna i obowiązkowa, chce się wykazać w pracy i pokazać, że dotrzymuje obietnic, że można na nią liczyć. Bardzo też potrzebuje bycia docenioną i stąd duży wysiłek aby rozwijać nowe inicjatywy. Może wreszcie ktoś to zauważy. Może wreszcie ktoś doceni. Wartość mocno zaniedbana to bycie Mamą. Na to nie ma już sił i czasu. Co Anna może zmienić? Po pierwsze Anna chce więcej czasu poświęcać córce. Spędzać z nią czas, rozmawiać, słuchać jej. Anna zaczyna rozumieć, że większość wysiłków podejmowanych w firmie to pogoń za byciem docenioną a tego nie dostaje. Zastanawia się co może zrobić i odkrywa, że może sama się zacząć doceniać. Siebie jako pracownika, jako menedżerkę, jako kobietę, jako mamę, przyjaciółkę. Nie musi szukać tego łapczywie na zewnątrz. To wspaniałe odkrycie! Jestem przekonana, że gdy sama ze sobą będzie się lepiej czuła, wzrośnie jej samoocena i nie będzie potrzebowała rzucać się na nowe projekty. Być może skupi się na podnoszeniu jakości własnej pracy, może na rozwoju menedżerskim. Może zacznie też bardziej doceniać innych w swoim zespole.
3. Agata. Menedżerka w korporacji. Właściwie prowadzi podwójne życie: jako ambitna dziewczyna z korpo oraz jako pisarka. Pisze książki, 6 jest wydanych. Męczy się, bo chciałaby poświęcić się pisaniu, oddać się pasji, zarabiać na tym. Jednak środowisko dokoła radzi jej kierować się rozsądkiem i nie rezygnować z pracy. Agata jest sfrustrowana. Zaczyna zastanawiać się czego chce w życiu. Czy książki są chwilową fanaberią? Czy mogą pozostać jako jej hobby po pracy? Jej wartości to:
– wolność
– przygoda
– radość
– kreatywność
Kiedy patrzę na taki zestaw wartości, mam przed oczami pisarkę, artystkę, wolny zawód, hipiskę! A ona jest menadżerką w korporacji! Ufff. Agata bardzo szybko podejmuje decyzję o zmianie. Spontanicznie, emocjonalnie. Ahoj przygodo! Ta dziewczyna patrząc na swoje wartości sama się dziwi jak jej się udało przetrwać w sztywnych ramach, zasadach, strukturach. Bardzo jestem ciekawa co będzie dalej!
Co by się stało, gdyby Agata potraktowała pisanie jako hobby i została w korporacji? Podejrzewam, że zaczęłaby się wypalać. Jej niezadowolenie z siebie by wzrastało, a ona traciłaby siły.
4. Katarzyna, menedżer rozwoju w korporacji. Po roku pracy w nowej, wymarzonej firmie, na wspaniałym, odpowiedzialnym stanowisku, zaczęła poważnie chorować. Wiele tygodni zwolnienia zmusiło ją do myślenia „co się dzieje”. Super praca w super firmie, ale co ją gryzło? Zaniedbanie całego swojego prywatnego życia (dzieci, hobby, odpoczynku, zdrowia), zupełny brak czasu na twórczą pracę, totalny brak współpracy (choć deklaratywnie zgrany zespół)
Jej wartości to:
– radość
– poczucie sensu
– poczucie spełnienia
– work life balance
Co mogła zrobić inaczej? Asertywnie powiedzieć NIE, gdy spadł na nią drugi etat po zwolnionym koledze. No ale nie zrobiła tego bo początkowe poczucie sensu i spełnienia przynosiło jej „ratowanie” firmy i szefowej, która liczyła na nią oraz podciąganie wyników.
Teraz Katarzyna odkrywa nowe życie jako freelancer, przedsiębiorca, coach wspierający innych – to jej daje spełnienie. Realna pomoc menedżerom to sens jej pracy. Pokazać innym, że można ułożyć sobie życie i pracę zgodnie z tym czego potrzebujemy, jakie są nasze wartości. Pomaga układać ścieżki rozwoju zawodowego, prowadzi badania predyspozycji osobowościowych oraz analizę wartości osobistych. Aby jak najwięcej osób mogło podążać własną ścieżką, wygodną, dopasowaną, dającą poczucie satysfakcji.
Dlatego właśnie od jakiegoś czasu piszę do was w social mediach artykuły, które mam nadzieje inspirują do zatrzymania się w tym zatrważająco szybkim biznesowym życiu i przyjrzenie się czy na pewno biegnę w dobrą stronę!