Jeśli jesteś menedżerem zespołu lub właścicielem małej firmy i zastanawiasz się, czy można zmierzyć satysfakcję Twoich pracowników – dam Ci odpowiedź, na jaką czekasz: da się! Zrobisz to bez wielkich nakładów finansowych, co więcej, możesz sprawdzić co oceniają najlepiej, a co najsłabiej w Twojej firmie.
Druga ciekawa rzecz – tym samym narzędziem możesz ocenić własną satysfakcję i zaangażowanie, bo musisz pamiętać, że jeśli Ty sam, jako lider, nie jesteś zaangażowany, nie czerpiesz pełni satysfakcji i spełnienia z pracy, trudno może Ci być budować taką postawę u Twoich pracowników. Sprawdź najpierw siebie, a potem wyślij ankietę pracownikom.
Zaraz podam Ci konkretne narzędzie do wykorzystania, ale najpierw chcę się upewnić, że nie strzelisz sobie w kolano. Jeśli jedynie zadasz pracownikom pytania, wyślesz im ankietę i zostawisz dla siebie wyniki, nie robiąc z ankietą nic więcej – to właśnie będzie strzał w kolano. To narzędzie, może sprawić, że już samo użycie go, podniesie zaangażowanie pracowników. Ale może je również obniżyć, w zależności od tego, jak je wykorzystasz. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Najpierw poinformuj pracowników o celu zbierania informacji w ankiecie (np. chęć budowania zaangażowania i dobrych warunków dla pracowników)
- Naszkicuj im proces i co najważniejsze daj znać, co się stanie z wynikami (np. w ciągu tygodnia od zakończenia ankiety wszyscy otrzymają informację o wynikach, będziemy wspólnie omawiać co można zmienić i jak)
- Przeprowadź anonimową ankietę
- Przedstaw wszystkim wyniki
- Ustosunkuj się do nich – jeśli wiele osób gorzej oceniło jeden obszar, będą oczekiwać, że coś zmienisz
- Podziękuj wszystkim za wypowiedzenie się
- Świętuj! Każda okazja jest dobra, a świętowanie wzmacnia relacje pracowników z firmą, zwiększa ich radość z pracy i poziom zaangażowania.
Ludzie lubią być pytani o opinię, angażowani, lubią być zapraszani do dyskusji nad ulepszeniami i z pewnością docenią Twoją inicjatywę.
A teraz narzędzie
Jedną z metod pomiaru poziomu zaangażowania jest ankieta stworzona przez Instytut Gallupa*, która sprawdza poziom ogólnego poczucia satysfakcji z pracy. Instytut wykazuje silne powiązanie pomiędzy dobrym samopoczuciem pracownika w miejscu pracy (warunki emocjonalne i materialne, benefity pracownicze) oraz umową psychologiczną na poziomie emocjonalnym (produktywność, wewnętrzna motywacja do wysiłku, przywiązanie do firmy) pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Pytania Gallupa
Na każde z poniższych pytań należy odpowiedzieć TAK lub NIE. Ćwiczenie w zespole powinno być anonimowe – wyniki będą bardziej wiarygodne.
- Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
Pytanie o jasny opis odpowiedzialności i zakres zadań.
- Czy mam do dyspozycji odpowiednie narzędzia?
Pytanie o dostępność narzędzi, infrastruktury, dostępu do technologii, która umożliwia wykorzystanie wiedzy.
- Czy codziennie robię to, co potrafię najlepiej?
Pytanie o dopasowanie umiejętności indywidualnych do umiejętności wymaganych na danym stanowisku.
- Czy w pracy liczy się moje zdanie?
Pytanie o poczucie wywierania wpływu na rzeczywistość.
- Czy szefowi lub komuś innemu na mnie zależy?
Pytanie o źródła motywacji w innych osobach, o osoby, z najbliższego otoczenia, które zachęcają nas do kontynuowania pracy.
- Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni zostałem doceniony?
Pytanie o docenienie w formie nagrody materialnej np. przyznanie premii, nagrody miesięcznej, rocznej oraz uznania np. pochwała, pozytywny komentarz, drobne podziękowanie.
- Czy ktoś zachęca mnie, bym się rozwijał?
Źródła wspierające motywację do rozwoju, tworzenia impulsów do podejmowania nowych wyzwań.
- Czy mam poczucie, że moja praca jest ważna?
Pytanie o sens pracy, o wpływ pracy na cały proces tworzenia wartości w danej firmie.
- Czy znalazłem w pracy mojego najlepszego przyjaciela?
Często pytanie mówi o „dobrym znajomym”, osobie, której nie traktuje się jedynie jako współpracownika, ale również jako osobę, z którą nawiązuje się przyjacielskie relacje pozazawodowe.
- Czy moim współpracownikom zależy, by pracować jak najlepiej?
Pytanie o ogólną atmosferę w otoczeniu, a co za tym idzie potencjał zdobywania motywacji lub demotywowanie się samym przebywaniem wśród osób o określonym nastawieniu.
- Czy mam w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?
Rozwój interpretowany jest jako dostęp do szkoleń, projekty, dostęp do metod takich jak coaching, mentoring, dostęp do unikalnej wiedzy, zwiększanie odpowiedzialności na stanowisku, realizowanie zadań, które wymagają testowania nowych umiejętności.
- Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ktoś ze mną rozmawiał o moich postępach i ścieżce rozwoju?
Dostęp do sformalizowanych (np. podsumowanie celów rocznych, rozmowa półroczna) lub mniej formalne (np. rozmowa z przełożonym) sposobów na zmierzenie efektywności, poznanie opinii otoczenia na temat swojej pracy i planów/ oczekiwań rozwojowych.
Jeśli chcesz przeprowadzić to ćwiczenie w zespole, niech pozostanie anonimowe. Odpowiedzi tak lub nie służą do wskazania obszarów do potencjalnych usprawnień. Odpowiedzi są udzielane na poziomie spostrzeżeń i deklaracji.
Im więcej odpowiedzi twierdzących, tym większe potwierdzenie zaangażowania pracowników i tym mniejsze prawdopodobieństwo na odejście pracownika wynikające z jego decyzji.
Co dalej z wynikami?
Jakie wyniki otrzymałeś w tym ćwiczeniu? Co Cię zaskoczyło?
Jeśli chcesz poprawić zaangażowanie zespołu sprawdź, które z pytań otrzymały najniższą punktację i sprawdź, czy są obszary wspólne dla większości zespołu. Jeśli tak – możliwe, że masz coś do zrobienia. Oczywiście, że możesz nic nie robić i zrzucać winę na okoliczności, na sytuację, na firmę, na swojego szefa czy swoich ludzi. Nie raz słyszałam dyskusje o tym, że “w Polsce ludzie nie szukają przyjaciół w pracy”. Nie? A jednak niektórzy znajdują? Na przykład ja. Jeśli to pytanie miało niewiele pozytywnych odpowiedzi, zamiast odsuwać to od siebie, możesz pomyśleć, jak tworzyć przyjazną atmosferę. Jak pomóc ludziom poznać się nie tylko w zadaniach, jak ich zbliżyć do siebie. Jak zwiększyć zaufanie. Świetnym krokiem jest zrobienie zespołowych badań osobowości i potem warsztatu. Ja polecam Jungian Type Index (europejska wersja badania MBTI) (https://www.subscribepage.com/raportmocnychstron).
Podejdź z otwartością do odpowiedzi. Pamiętaj by podziękować wszystkim chętnym za udział oraz podzielić się wynikami.
*Instytut Gallupa (ang. Gallup Organization) – instytut prowadzący badania opinii publicznej, oddziaływania reklamy oraz czytelnictwa. Założony w 1935 w Princeton przez amerykańskiego socjologa i statystyka Georga Gallupa . W 1936 instytucja zaczęła przeprowadzać badania opinii publicznej, zaprojektowane przez Gallupa i nazwane jego imieniem (Gallup poll).